Czym są diamenty inwestycyjne? Czy charakteryzuje je specyficzna forma szlifu? Czy być może są to diamenty które zupełnie różnią się od kamieni jubilerskich?

Diamenty inwestycyjne, to najprościej rzecz ujmując, szlifowane diamenty o jak najlepszej jakości. 4C – czyli zasada określająca jakość i wartość diamentów ma szczególne zastosowanie przy wyborze kamieni pod inwestycję. Im wyższej jakości jest wybrany diament, tym rzadszy jest to okaz a tym samym i wyższa jest jego wartość, ale także mniejsza dostępność takiego diamentu na rynku a przez to i szybszy powinien być wzrost jego wartości. Przyjmuje się iż diament inwestycyjny powinien mieć masę minimum 1ct , jednak dla diamentów kolorowych masa ma mniejsze znaczenie niż kolor i jego nasycenie. Innym sposobem inwestycji diamentowej jest tworzenie kolekcji. Niektórzy Klienci kupują co jakiś czas diamenty o tej samej jakości i masie, tworząc przez lata kolekcję takich samych kamieni, wzmacniają wartość swojej inwestycji. Najbardziej pożądanym kształtem szlifu jest brylant, ale rozważając zakup „większego” masowo kamienia, powyżej pewnej masy kształt szlifu przestaje mieć znaczenie. Dla diamentów o masie powyżej 5 – 10 ct kształt szlifu jest sprawą drugorzędną. Im większa masa i lepsza jakość diamentu tym rzadszy jest to kamień. Im rzadszy okaz tym większy popyt.

Diamenty inwestycyjne bezwzględnie powinny posiadać certyfikat, dokument wydany przez uznane laboratorium gemmologiczne. Doskonałym dodatkiem jest także laserowa inskrypcja na rondyście diamentu. Oczywiście diament który nie posiada ani oznaczenia , ani certyfikatu – także posiada wartość i może być traktowany jako diament inwestycyjny, ale musimy pamiętać iż mogą pojawić się znaczne problemy z jego sprzedażą a tym samym z realizacją zysków z naszej inwestycji.

Wybierając diamenty jako środek lokacji własnych finansów, należy dokonać wyboru w oparciu o własne założenia inwestycyjne stawiane przed produktem. Kamień powinien mieć jak najwyższą jakość, dla diamentów bezbarwnych najlepiej aby miał minimum 1ct lub więcej , posiadał certyfikat uznanego instytutu, świetnie gdyby był oznakowany. Diament powinien mieć też dobrą cenę w momencie zakupu, bo to ona także jest gwarantem udanej inwestycji. Rynek diamentowy jest dość hermetycznym segmentem gospodarki, dlatego sprawa jest dość prosta – ceny diamentów opierają się o ceny prezentowane w systemie RAPAPORT. Cennik przedstawia zestawienie cen hurtowych diamentów szlifowanych , w oparciu o nie prowadzony jest handel na giełdach i w głównych ośrodkach diamentowych na świecie. Przyjmuje się iż zakup w cenach zbliżonych do cen Rapaportu jest zakupem udanym. Dobra cena pozwala na osiąganie wyższych zysków z inwestycji ulokowanych w diamentach. Skoro jesteśmy przy cenie, należy wspomnieć iż cała branża diamentowa rozlicza się w dolarze. Wszystkie transakcje na rynkach hurtowych, a także znaczące transakcje akcyjne rozliczane są w amerykańskiej walucie, w której także prezentowane jest zestawienie cen ww. cennika.

Jednym z najważniejszych jednak aspektów, decydujących o pomyślności oraz udanym finale naszej inwestycji jest wybór odpowiedniego partnera. Dostawcy diamentów, o ugruntowanej pozycji na rynku, mogącego zaoferować prócz diamentów w doskonałej cenie, także usługi dodatkowe. Serwis pozwalający nadzorować przebieg transakcji, oferujący aktualizacyjne wyceny zakupionych diamentów, możliwość depozytacji zakupionych kamieni, a w finalnym momencie także pomoc przy ich odsprzedaży. Wszystkie te usługi oferuje oczywiście Mart Diamonds.