Częstym problemem z jakim spotyka się potencjalny Klient jest prawidłowe umiejscowienie znaczenia terminu „szlif” w ocenie wartości diamentu. Choć jest główną składową zasady 4C, szlif często jest mylony w naszym kraju z kształtem oszlifowanego diamentu. Większość ludzi nie zwraca uwagi na ocenę jakości wykonanego szlifu uważając mylnie, że skoro kupują brylant to jest to równoczesne z nabyciem kamienia o najlepszym szlifie.

Szlif jest wynikiem umiejętności rzemieślnika w przekształcaniu surowego diamentu w klejnot, które pozwalają wpadającemu do kamienia światłu odpowiednio się załamać a wychodząc – oczarować tęczą kolorów obserwującego. Największy wpływ na poprawność szlifu mają proporcje oraz symetria.

Proporcje – istnieje wiele wytycznych i zaleceń popartych doświadczeniami, jakie proporcje powinien mieć idealny diament aby uzyskać jak najlepsze załamanie światła. Zależności takie jak kąty styku górnej i dolnej części kamienia, wysokość i szerokość całego kamienia jak i tafli oraz podstawy, muszą mieć prawidłową wartość aby wydobyć z kamienia blask. Pomiary i wartości procentowe są różne dla każdego diamentu i są brane pod uwagę przy ocenie szlifu. W rzeczywistości, każdy kształt diamentu (serce, okrągły, owalny, szmaragd, itd.) ma swój własny zestaw wytycznych dla uzyskania doskonałych proporcji szlifu. „idealny szlif” to określony zestaw wytycznych, które wyznaczają proporcje, dające podczas szlifowania uzyskać w diamencie najwyższej jakości ogień i blask.

Symetria opisuje kilka czynników jak: wyrównanie krawędzi fasetek względem siebie, czy odpowiednie aspekty w przeciwnych stronach diamentu zgadzając się ze sobą, czy też nie i czy z korony, lub górnej części diamentu są właściwie dopasowane do odpowiednich fasetek z pawilonu. Kupując diament, warto wybrać ten z oceną doskonałą, bardzo dobrą lub dobrą w certyfikacie, jeżeli symetria jest w nim klasyfikowana.

Wykończenie to składowa, która odpowiada za piękno brylancji kamienia. Prawidłowo wykończony szlif będzie wolny od pasm polerskich, mikro-nierówności, które mogą odpowiadać za pojawiające się podczas noszenia „zamglenie” kamienia, formę rondysty. Jeżeli chodzi o szlif, najważniejsze jest, aby pamiętać, że proporcje i jakość wykonania są niejednokrotnie ważniejsze niż wielkość, od tych cech może zależeć wizualna różnica między intensywnością blasku diamentu, jego życiem. Warto zapamiętać, że diamenty mają niejednokrotnie większą wartość, jeżeli zostały one przycięte specjalnie do maksymalizacji ich blasku, a nie ich rozmiaru.

Diamenty są szlifowane na różne kształty, nowoczesne i tradycyjne. Podstawową formą spotykaną na rynku są diamenty owalne, okrągłe lub w kształcie gruszki. Diamenty okrągłe, na przykład, mogą być również kształtowane poprzez szlifowanie na różne formy w zależności od kształtu i rozmiarów surowego diamentu. Sam kształt diamentu jest kwestią gustu. Do oprawy w pierścionku obok brylantu można wyróżnić markizy lub owal, ponieważ takie diamenty łatwo układają się nad palcem. Diamenty w kształcie gruszki wyglądają lepiej w zawieszkach lub naszyjnikach. Tradycyjnie, kolczyki są ozdabiane w klasycznym kształcie brylantu lub princessy.

 

Najczęściej spotykane kształty szlifowanych diamentów to:

 

Round Brilliant – Brylant – jest nowoczesną wersją kształtu okrągłego, który został opracowany w celu wydobycia maksymalnego blasku z diamentu. Brylant jest zdecydowanie najbardziej popularnym i najlepiej rozpoznawalnym przez klientów rodzajem kształtu diamentów szlifowanych. Coraz częściej słyszy się, że brylant jest ukoronowaniem rozwoju sztuki szlifierskiej. Prawidłowo oszlifowany ma zawsze formę okrągłą. W koronie znajdują się co najmniej 32 fasety oraz faseta główna zwana taflą, a w podstawie 24 fasety – nie licząc koletu, czyli punktu styku faset podstawy.

 

Asscher – kształt podobny do szlifu szmaragdowego, rodzaj szlifu schodkowego. Kształt diamentu jest zaznaczony poprzez charakterystyczne „ścięcie” na rogach kamienia. Ostatnimi czasy ten kształt szlifu stał się bardzo popularny.

 

Oval – Owal – pomimo podobieństw do brylantu, jego owalna forma staje się lekko zapomniana i klienci niechętnie decydują się na oprawę kamienia w tym kształcie.

 

Princess – schodkowo-modyfikowany kształt szlifu brylantowego charakteryzuje się niemal genialnym współczynnikiem załamania światła. Princess jest najczęściej wybieranym kształtem o formie kwadratu, swym pięknem przewyższa znacznie inne formy szlifu, czarując wszystkich milionami błysków swych fasetek.

 

Emerald – szlif szmaragdowy – tradycyjny kształt szmaragdowy nie jest już tak popularny ale nadal zachowuje swoją elegancję, pełną magii starego świata.

 

Radiant – Był bardzo popularnym kształtem diamentu przed wynalezieniem Princessy. Radiant ma więcej powierzchni tzw. fasetek niż Princessa, ale jego kształt jest wydłużony niczym kształt szmaragdowy.

 

 

Heart – serce – Kształt ten ciężko znaleźć ze względu na niski popyt, ale niektórzy wolą diament wycięty w kształt serca od brylantu ze względu na sentymentalny przekaz samego serca wyszlifowanego z diamentu.

 

Marquise – markiza – jak Emerald jest tradycyjnym kształtem diamentów. jego specyficzny kształt ma spore grono wielbicieli, nie tylko wśród diamentów.

 

Pear – gruszka lub łza – głównie diamenty w tym kształcie są osadzane w zawieszki. Ten w miarę często spotykany kształt diamentu ma dość dobre proporcje wyjściowe szlifu, które dosyć dobrze załamują światło w oszlifowanych w ten sposób kamieniach.

 

Old European – Stary Europejski – był szlifowany masowo przed wynalezieniem brylantu. Ma mniej faset a samo wykończenie szlifu diamentu nie jest tak „dokładne” jak w nowoczesnym brylancie. Często brak koletu w diamencie oszlifowanym w ten sposób. To mniej niż doskonałe cięcie jest bardzo cenione przez niektórych za te losowo występujące w takim diamencie błyski.

 

 

Podobno na rynku można spotkać tak wiele form szlifowanych diamentów jak wiele jest osób, które je szlifują. Pół-księżyc, głowa konia, trójkąty – pomysłowość ludzi nie zna granic. I bardzo dobrze! Kształt i jakość samego szlifu to jedyna cecha diamentu, na którą człowiek ma wpływ. Co ważniejsze więc jest w ocenie diamentu? Z pewnością szlif – jego proporcje, wykończenie i symetria, które odpowiadają za piękny blask kamienia. Kształt ma także spore znaczenie ale przyznam się szczerze, że często zachwyci mnie bardziej diament w kształcie princessy bądź też gruszki aniżeli brylantu. Ale cóż – to tylko przecież umowna kwestia gustu, który kształt jest najpiękniejszy. W handlu jednak musimy się liczyć z różnicą w cenie pomiędzy brylantem a innym kształtem szlifu, który w większości przypadków – brylant będzie kształtem droższym.