Według legendy, ten czarny diament o masie 67.50 ct, w formie szlifu poduszki (cushion) nazwę Czarny Orłow zawdzięcza rosyjskiej księżniczce Nadii Vyegin-Orłow, do której kamień należał w połowie XVIII wieku. Niestety, ta historia o pochodzeniu diamentu jest prawie na pewno nie prawdziwa – nie ma w Rosji jakiejkolwiek dokumentacji która wskazywałaby jakąkolwiek księżniczkę o takim nazwisku. W rzeczywistości, historia tego czarnego diamentu jest owiana tajemnicą.

Inna legenda głosi, że Czarny Orłow był kiedyś znany jako Oko Brahmy, surowy, nieoszlifowany kamień o masie 195ct , pełnił rolę świętego kamienia w Pondicherry, w Indiach ale został skradziony przez mnicha. Niektóre z opinii sugerują, że czarny diament nigdy nie mógłby zostać wykorzystany w hinduskiej religii. Jako czarny jest uważany przez mnichów jako przynoszący pecha. Jednak dwa z hinduskich bożków posiadają oczy które reprezentują słońce i księżyc – jedno oko jest jasne drugie ciemne. W takim przypadku jest prawdopodobne, że czarny diament mógłby być wykorzystany do bycia okiem „Księżyca”.

Tak naprawdę jedyne co wiemy na pewno na temat Czarnego Orłowa, to że był własnością nowojorskiego sprzedawcy kamieni szlachetnych – Charlesa F. Winsona. Na początku 1950 kamień został wyceniony na kwotę 150.000 dolarów. Kamień wystawiono na sprzedaż w State Fair of Texas w 1964 roku. Diament w końcu został sprzedany za kwotę 300.000 dolarów w 1969 roku i odsprzedany ponownie w 1990 r za 99.000 dolarów. 11 października 2006, Czarny Orłow został zaprezentowany w naszyjniku z platyny , w towarzystwie 433 bezbarwnych diamentów i wystawiony na aukcji w domu aukcyjnym Christie podczas Magnificent Jewels . Podczas aukcji naszyjnik sprzedano za kwotę 352.000 dolarów.