W nieco rok od momentu uruchomienia poszukiwań w Angoli, australijska firma wydobywcza LUCAPA może poszczycić się nie lada odkryciem. Ogromny, największy do tej pory odkryty w Angoli surowy diament o masie 404.20ct został odkryty w regionie Lulo, w prowincji Lunda Norte, w zachodniej części kraju. Klejnot ma nieco ponad 7cm długości i jest naprawdę spory …
Miles Kennedy, prezes Lucany w wywiadzie dla australijskiej rozgłośni stwierdził iż ostrożne szacunkowe próby wyceny odkrytego diamentu oscylują wokół 20 milionów dolarów. „Nie jesteśmy przyzwyczajeni do szacowania wartości surowych kamieni o masie 400ct, ale jeśli spojrzeć na inne, mniejsze diamenty i osiągnięte ceny z ich sprzedaży – oczekiwać należy właśnie takiej ceny za nasz klejnot” – stwierdził.
Środki pozyskane z sprzedaży wspomnianego diamentu pozwolą rozszerzyć działalność Lucapa Diamonds w rejonie Lulo .
Po ogłoszeniu tej informacji notowanie akcji firmy gwałtownie wzrosły. W ciągu ostatniego roku LUCAPA Diamonds pozyskała w wyrobiskach w Lulo około 10 372 ct surowych diamentów, nie wliczając w to podliczenie ostatniego znaleziska. Firma w tym czasie uzyskała przychód na poziomie 8,1 miliona dolarów ( wg danych na grudzień 2015 ).

Angola jest obecnie trzecim największym producentem diamentów w Afryce.

Foto :  Lucapa Diamond Company