Diamenty są produktem o wielkiej wartości, nie tylko finansowej ale często przez lata nabierają jeszcze większej wartości sentymentalnej. Już sam zakup diamentu stanowi dla zwykłego człowieka nie lada wyzwanie. Właściwie trzeba wierzyć na „słowo” sprzedawcy iż oferowany diament jest zgodny z dołączonym certyfikatem . Jeśli nasze doświadczenie nie jest zbyt duże – trudno będzie porównać oglądany kamień z opisem w certyfikacie i potwierdzić jego zgodność na podstawie mapki kamienia. Nie dziwi nikogo zatem pewnie fakt iż firmy na całym świecie dokładają starań aby jak najbardziej identyfikację kamieni dla zwykłego konsumenta uprościć. Najdoskonalszym sposobem zabezpieczenia identyfikacyjnego diamentów i innych wartościowych kamieni szlachetnych w obecnym czasie jest laserowo umieszczana inskrypcja na ronsyście kamienia. Usługa oferowana jest przez czołowe laboratoria gemmologiczne i najczęściej zleca się oznakowanie kamienia już podczas jego certyfikacji. Proces pomimo bardzo zaawansowanej technologii jest dość prosty w opisie. Za pomocą mikro-wiązki zimnego lasera nanosi się na rondyscie diamentu ( pas oddzielający koronę od podstawy diamentu) wybrane oznaczenie znakowe, najczęściej jest nim logo laboratorium i numer certyfikatu przypisanego do kamienia. Ważne jest iż w procesie używa się tzw. zimnego lasera, który eliminuje możliwość uszkodzenia diamentu, ponieważ długość fali promienia nie przenika wewnątrz kamienia. W przeciwieństwie do standardowo wykorzystywanych w przemyśle laserów – zimne lasery nie powodują efektu wtapiania ani rozcinania kryształu. Użycie innej wiązki może uszkodzić diament nie tylko od powierzchni zewnętrznej, ale także w środku kamienia, przenikając przez jego ścianki i wypalając go w środku. Laserowe znakowanie kamieni występuje pod różnymi nazwami w zależności od laboratorium w którym oznakowanie zlecamy. W GIA jest to Laser Inscription, w IGI LASERSCRIBE , możemy też spotkać się z nazwą Photoscribe Laser.
Najważniejsze cechy systemu identyfikacji laserowej to :

  • napis jest widoczny pod powiększeniem 10x , można go zobaczyć używając do tego celu jubilerskiej lupy.
  • oznakowanie kamienia nie zmienia jego cech jak barwa, czystość czy masa.
  • Informacja o inskrypcji jest zawsze zawarta w certyfikacie , chyba że kamień znakowano później niż wystawiono dokumentację.
  • oznakowanie jest stałe, aby je usunąć należałoby kamień ponownie przeszlifować, a to wiąże się z zmniejszeniem masy kamienia.
  • Inskrypcja nie uszkadza diamentu
  • Klienci chętniej wybierają znakowane diamenty, zyskują dodatkowo solidny dowód na zgodność diamentu z certyfikatem.
99% diamentów w ofercie Mart Diamonds dla bezpieczeństwa i wygody kupujących posiada zabezpieczenie w postaci laserowej inskrypcji z numerem certyfikatu na rondyście diamentu.