Większość ludzi postrzega diamenty jako kamienie mono- barwne, uważając mylnie iż są kamieniami jedynie „bezbarwnymi”. Diament to tak naprawdę jedyny minerał który występuje we wszystkich kolorach tęczy. Róż, błękit, zieleń, żółć, fiolet czy czerń to tylko niektóre z barw jakie oferują diamenty kolorowe. Najrzadszymi kolorami spotykanymi w naturze jest czerwień, błękit i róż. Przyjmuje się iż na siedemdziesiąt tysięcy kamieni bezbarwnych w barwie D i czystości IF ( a więc także bardzo rzadko występujących) przypada jeden diament kolorowy. Tak naprawdę wśród znawców i kolekcjonerów diamenty kolorowe są znane i podziwiane od stuleci, od kilkudziesięciu lat są także obdarzane dużym uznaniem ze strony inwestorów. Ich ceny nierzadko przewyższają ceny ich bezbarwnych braci, a popyt na nie rośnie z roku na rok. Niebieskie czy też różowe diamenty pozwoliły dać swoim właścicielom zwrot z inwestycji na poziomie kilkuset procent i to w zaledwie ostatnich pięciu, sześciu latach. Nie tylko inwestorzy wybierają diamenty kolorowe jako źródło swoich inwestycji, chętnie sięgają po nie także osoby poszukujący ciekawej, nietuzinkowej ale przede wszystkim niepowtarzalnej biżuterii.

Co więc brać pod uwagę decydując się na wybór / zakup kolorowego diamentu ? Jak w przypadku „bezbarwnych” diamentów tak i tutaj kluczową sprawą jest zasada 4C, z tą różnicą iż kolor ma tak naprawdę największy wpływ na wartość kamienia. Należy w tym miejscu zaznaczyć że sam kolor to nie tylko barwa, to także ton i nasycenie oraz dystrybucja czyli równomierny rozkład koloru.

Barwa jest oczywista, to po prostu widmo koloru – czerwień, pomarańcz, zieleń itp. Ton i nasycenie to siła koloru, jego natężenie. Dla określenia siły i wyrazistości barwy przyjmuje się osiem stopni nasycenia koloru. Od FAINT ( najsłabsze nasycenie) do głębokiego i wyrazistego FANCY DEEP. Im nasycenie barwy silniejsze i bardziej wyraziste tym większa wartość diamentu.

Wpływ na wartość ma także dystrybucja, czyli równomierne rozprowadzenie koloru ale także obecność innych kolorów w kamieniu. Natężenie kolejnego lub nawet kolejnych kolorów które pojawiają się w kamieniu wraz główną barwą ma niebagatelny wpływ na piękno kamienia. Najbardziej wartościowe są diamenty o jednej nucie koloru, np. fancy RED , fancy intense BLUE. Często jednak spotykamy diamenty w których prócz głównej barwy pojawia się kolor dodatkowy, np. fancy ORANGY – PINK (pomarańczowo różowy) , YELLOW-GREEN ( żółto zielony), YELLOWISH GREEN – BROWN ( żółtawo zielono-brązowy). Dużym uznaniem wśród Klientów i kolekcjonerów cieszą się wszystkie diamenty gdzie dochodzi do połączenie barwy różowej i purpury , bądź błękitu i zieleni. Pomimo podwójnej dystrybucji koloru w kamieniu, jest on bardzo wartościowy ze względu na barwę różową czy niebieską.

Na rynku prócz naturalnych diamentów kolorowych można spotkać także i takie w których barwa została osiągnięta w sztuczny sposób. Niska cena może sugerować iż mamy do czynienie właśnie z takim kamieniem, potocznie zwanym „poprawianym”. Metoda HPHT polegająca na poddaniu diamentu działaniu wysokiej temperatury pod bardzo wysokim cieśnieniem jest najczęstszym sposobem zmiany barwy kamienia. Kamienie takie mają dużo niższą wartość od naturalnych odpowiedników. Aby mieć pewność iż zakupiony przez nas kamień jest w 100% naturalny warto wybierać diamenty certyfikowane przez uznane laboratoria gemmologiczne.
Największym obecnie producentem diamentów różowych jest australijska kopalnia Argyle. Według raportu opublikowanego przez jej właściciela – koncern Rio Tinto – 90% wydobywanych dziś różowych diamentów pochodzi właśnie z tej kopalni. Raport opublikowany w 2014 roku ocenia możliwości wydobywcze kopalni jedynie do 2018 roku, w którym prawdopodobnie nastąpi wyczerpanie złóż w tejże kopalni. Po tej dacie, przy utrzymującym się wysokim popycie na kolorowe kamienie, ceny różowych diamentów prawdopodobnie znacząco wzrosną.

Jeśli mają Państwo jakiekolwiek pytania na temat diamentów kolorowych prosimy o kontakt z nami poprzez numer naszej infolinii 801 080 531 lub adres poczty elektronicznej color@martdiamonds.com

Zdjęcia oraz filmy z diamentami kolorowymi z naszej oferty znaleźć można w naszej galerii.