Biały diament, o królewskiej masie 1 111 ct został odkryty przez Lucara Diamond Corp. w Botswanie. To drugi co do wielkości diament znaleziony przez człowieka , ustępuje tylko diamentowi Cullinan,  Diament sklasyfikowany jako kamień Typu lla jest największym diamentem odkrytym od ponad 100lat!! –Został odkryty w południowej części kopalni Karowe w centralnej Botswanie. „Od zawsze myśleliśmy wzniośle o naszych zasobach“, powiedział prezes Luacary William Lamb. Kopalnia Karowe w Botswanie rywalizuje z Gem Diamonds Ltd, której kopalnia Letseng w Lesotho jest źródłem największych i najlepszych kamieni. Gem Diamonds wcześniej utrzymywało rekord w największym wydobyciu tego wieku, z 603 karatowym Lesotho Promise na czele. „ To prawie niemożliwe by oszacować wartość tak wspaniałego kamienia, ponieważ ocena jest silnie uzależniona od określenia charakterystyki 4C“ – napisał Edward Sterck, brytyjski analityk BMO Capital Market. Lucara sprzedała 341.9 karatowy diament Typu lla w lipcu b.r. za kwotę 20.6 milionów $,
Po ogłoszeniu informacji o „znalezisku” akcje firmy podskoczyły o 37% na notującej ją giełdzie w Toronto.
Wartość kamienia i chęć jego zakupu będzie zależeć od przewidywanego rozmiaru i sposobu oszlifowania kamieni , które zostaną z niego uformowane. Cięcie, oszlifowanie oraz ewentualna sprzedaż do finalnego właściciela może zająć wiele lat. Antwerpia i Nowy Jork są głównymi centrami obróbki kamieni szlachetnych.
Wydaje się raczej prawdopodobnym iż Graff Diamonds Corp. lub inna grupa inwestorów bądź fundusz – mogłaby kupić ten kamień i za pomocą skanowania komputerowego zadecydować o najbardziej opłacalnym szlifie i uformowaniu kilku mniejszych kamieni przeznaczonych do wykonania biżuterii. Graff jest najbardziej zyskownym sprzedawcą dużych kamieni, uwzględniając diament Lesoto Promise, za który zapłacono 12.4 milona $. Graff pociął go na 26 nieskazitelnych diamentów, w tym 76.4 karatowy kamień w szlifie gruszki, który później oprawiono w naszyjnik. Naszyjnik ten nie został jeszcze sprzedany. Wspomniany na wstępie – największy Cullinan z kolei został pocięty na 9 głównych kamieni oraz na 96 mniejszych.
Największe diamenty są odporne na nagłe spadki cen, które szerzej uderzają w przemysł.
Zarząd  Lucary oznajmił, że znaleziono jeszcze inne dwa duże białe diamenty. Pierwszy przed czyszczeniem ważył 813 ct , drugi ma 374 ct.
To na pewno świetne wydarzenie dla firmy Lucara.
Gratulujemy !

jewellerymag-ru-1-lucara-1111-ct-diamond-800x514